INIMESE “VUNDAMENT” KUI KOGU ELU ALUS

VUNDAMENT

Kas tunned väsimust, stressi, tundub, et miski ei õnnestu enam hästi? Kodus ajavad kõik sind närvi ja tööl on motivatsioon madal ning kohustused kasvavad üle pea? Sinu “vundament” on kogu elu alus ja kõik algab sellest. Kui üks selle osa niiöelda logisema hakkab, on kehas tasakaal läinud ja see võib omakorda olla depressiooni või muude haiguste põhjuseks. Mis on inimese vundamendi osad?

1. UNI

Uni on meile äärmiselt oluline, sest magamise ajal taastuvad meie kesknärvisüsteem, immuunsüsteem ning lihaskonna ja skeleti töövõime. Unevajadus väheneb vanemaks saades. Näiteks beebidel on see 14-17 tundi ja üle 65aastastel 7-8 tundi. Järjest enam hakatakse une kõrval tähtsustama ka päevaseid uinakuid. 20minutiline uinak päeval kella 14-15 vahel toetab meie tähelepanu võimekust ja mälu, taastab jõuvarusid ja parandab meeleolu. A power nap a day keeps the doctor away!

vundament

2. LIIKUMINE

Liikumine mõjub positiivselt nii meie kehale kui ka vaimule. See hoiab vaimu virgena ja keha toonuses, mis on vajalik, et meie vastupanuvõime haigustele tugev ja murdumatu püsiks. Üldine soovitus on liikuda vähemalt 150 minutit nädalas mõõduka intensiivsusega või 75 minutit nädalas kõrge intensiivsusega. Pea meeles, et see on miinimum, alati võib rohkem, sest mida rohkem sa liigud, seda tervem sa püsid!

Veel liikumisest.

3. LÄHEDUS

Inimene ei ole oma loomult loodud üksi olema. Oled isegi kindlasti tundnud, et pärast rasket päeva kaaslase kaissu pugedes kaovad muremõtted justkui iseenesest. Või lapsi kallistades tunned, kuidas õnnehormoonid sinus vallanduvad. Ühel soojal ja tundeid täis kallistusel võib olla lausa tervendav jõud.

Kaisuteraapiast.

 

4. TOITUMINE

Tervislik toitumine ei tähenda ilmtingimata igavat toidulauda ja maitsvatest roogadest loobumist. Kõik peab olema lihtsalt tasakaalus. Aeg-ajalt endale lemmikšokolaadi või pitsat lubades ei tee sa oma kehale sugugi halba. Mitmekesisus ja toidu kogus on hoopis olulised märksõnad. Söö kõike, kuid mõõdukalt!
On olemas üks suurepärane äpp, mis on nagu toitumispäevik, kuhu saab siis oma toidukordadest pildid panna, vee joomist jälgida jpm:
https://seehowyoueat.com

vundament

5. VESI

Veeta suudab inimene üle elada vaid paar päeva. See juba näitab, kui oluline vee joomine on. Selle üle, kui palju võiks inimene päeva jooksul vett juua, on väga palju vaieldud. Keskmiselt on see kogus 5-8 klaasi (1-1,5 liitrit) vett päevas. Märgi enda joodud vee kogus kindlasti märkmikku ära, see aitab sul järjepidev olla! Vedeliku lisa saame tegelikult ka toidust. Ideaalne märkmik sellisel kujul enesehoiuks on kalendermärkmik SINU ASSISTENT. Seal on iga päeva peal checkboxid liikumise, vee joomise jne kohta.

Vee kogustest lähemalt.

 

6. HINGAMINE

Tundub täiesti loomulik asi, sest me ju kogu aeg hingame (umbes 200 000 hingetõmmet ööpäevas). Oluline on siinkohal õppida ÕIGESTI hingama. Me hingame tegelikult väga pinnapealselt. Õige hingamistehnikaga saad rohkem energiat, tugevdad immuunsüsteemi ning suudad paremini keskenduda. Tee järgnevat hingamisharjutust: istu või lama mugavas asendis, hoia jalad ja selg sirgelt. Pane üks käsi kõhule ja teine rinnale. Hinga nina kaudu sügavalt ja aeglaselt sisse, nii et kõht liigub ette, kuni kopsud on õhku täis. Hoia paar sekundit hinge kinni ja hinga lahtise suu kaudu vaikselt vihistades aeglaselt välja nii kaua, kuni tunned, et kopsud on tühjad. Korda harjutust, keskendudes 5–10 minutit oma hingamisprotsessile. Kui sa kohe harjutust kaasa ei teinud, siis tee seda praegu ja korda seda iga päev!

 

7. LOODUS

Inimene on üks osa loodusest ja seetõttu on oluline palju looduses viibida. Alati ei ole võimalik keset tööpäeva loodusesse minna, siis piisab täiesti ka sellest, kui hetkeks tõsta pilk aknast välja ja loodusesse vaadata. See aitab oluliselt parandada sinu tähelepanuvõimet. Ole nüüd enda vastu täiesti aus ja mõtle, millal sina viimati looduses viibisid. Võta ette üks vahva perematk rappa, mine kuula merekohinat või talvisel ajal kelguta/suusata. Sa näed, kuidas sinu stressitase seejärel langeb.

Loe veel looduses viibimise kasulikkusest siit.

 

8. ENERGIA

Energiat on sul vaja, et jõuaksid olla hea abikaasa, ema, töökaaslane, trennikaaslane ja veel palju muud. Energiata muutume me apaatseks ja kõige meeldivamadki tegevused võivad tunduda tüütud ja vastikud. Kui me järgime eelnevat seitset punkti, siis ongi meie viimane “vundamendiplokk” kindlalt tasakaalus ja paigas. Energia on see, mis hoiab meid pidevas liikumises, sest paigalseisu ei armasta meist ju keegi.

Kui mingil põhjusel oled oma “vundamendi” siiski logisema lasknud, siis KATRE KULBOK oskab aidata sul see taas kindlalt üles ehitada.

 

Artikli autorid: Gerly Siimenson ja Kristel Kruuse

VirtuaalAssistendid

 

Jäta meile artikli alla kommentaar ning jaga palun oma tagasisidet. Mida uut ja kasulikku siit teada said?

Jaga seda blogipostitust

Kommentaarid:

Jaga seda blogipostitust

Kommentaarid:

Jäta kommentaar