15 SOOVITUST, KUIDAS KODUKONTORIS “ELLU JÄÄDA”

Mina töötangi põhiliselt kodukontoris ja seal töötamisega kaasneb omajagu väljakutseid. Nimelt, kes veel ei tea, siis ma olen 3 poja ema ja ma räägin järgnevalt oma kogemusest, mis minul on aidanud keerulistes olukordades hakkama saada.

Suvel, kui lasteaed puhkab ja on koolivaheaeg, siis on lapsed kodus ja kontorisse tööleminek ei olegi võimalik. Muidugi on siis korralik väljakutse jagada end laste ja töö vahel. Siia lisandub veel emalik süütunne laste ees, mis hinge kriibib. Seepärast on mul taas hea meel, et mul on olemas tugivõrgustik ja meeskond ning ma saan töid vajadusel delegeerida.

kodukontoris

Mõned nõuanded minu enda kogemusest:

1. Ärka hommikul enne teisi! Nii saad kõigepealt tegeleda iseendaga. Soovid sa siis rahus üksi kohvi nautida, joogat teha, taskuhäälinguid kuulata, mediteerida, raamatut lugeda, jooksma minna, iluprotseduure teha, oma mõtteid mõelda ja kirja panna või plaane teha. Mida iganes sa vajad. Endale pühendatud aeg laeb energiaga. Selleks, et teiste eest hoolitseda, täida oma tass esimesena. Vastasel korral pole sul ju midagi endast anda.

2. Kasuta kindlasti kalendrit! Ükskõik, kas elektroonilist või vana traditsioonilist märkmikku. Virtuaalse kalendri eelis on, et see annab sulle meeldetuletusi ka telefonile, kui nii on seadistatud. Tavaline kalender võib ju vahel koju või kontorisse maha ununeda.

3. Delegeeri tööülesandeid! Kodukontoris, koos lastega, on raske kogu aeg 100% tööd teha. Kui on kedagi, kellele veidi oma kohustustest delegeerida saab, tee seda. Virtuaalne assistent on ideaalne lahendus. Olen ise assistent, aga kasutan ka teiste virtuaalsete assistentide abi, kui selleks vajadus tekib.

4. Delegeeri kohustusi ka kodus! Sa ei pea kõike ise tegema. Lapsed saavad tegelikult paljudes asjades aidata ja sageli nad lausa tahavad seda. Ära eelda vastupidist, võid täitsa üllatuda. Soovitan jälgida Facebookis ja Instagramis niisugust lehte nagu Meaningful Talks. Sealt saab palju abi ja nõu seoses sellega, kuidas lastega paremini suhelda, et nad koostööd teeksid.

5. Koosta päevaplaan! Tee see nii endale kui lastele ja pane need omavahel klappima. PEA SELLEST PLAANIST KINNI.

6. Anna oma lapsele tähelepanu! Kui laps nõuab seda juba äärmuslikult (lööb ja karjub, niiöelda kiusab sind), siis saa aru, et tal on selleks täielik õigus ja tal on vaja kontakti oma vanemaga. Piisab 10-15 minutist jäägitust tähelepanust – kuulamisest, koos mängimisest, kallistamisest ja ta saab oma vajaduse täidetud ning tegutseb omapead edasi. See on palju lihtsam, kui teda eirata ja püüda edasi töötada. See pole isegi tähelepanu vajadus, see on kontakti vajadus vanemaga. Täiesti loomulik ja tema vaimse tervise seisukohalt väga vajalik.

kodukontor_lastega

7. Proovi oma tööajast kinni pidada! Miks ma ütlen proovi? Sest ma tean, et kui lapsed on kodus, siis võib ootamatusi ette tulla ja mõnikord ei jõua kõike tööajal ning teen ka ise vahel päevakavas planeeritud ülesanded ära hoopis õhtul. Ja kõik on ka nii hästi. Kodukontoris on aga lihtne kaotada piir töö ja eraelu vahel ja võibolla isegi ei märka kui oled terve päeva kuni uneajani arvutis istunud.

8. Loo omale tugivõrgustik! Kindlasti on sinulgi mingi võimalus leida keegi, kes vahepeal lapsed õue viiks või nendega mängima tuleks või hoopis koera jalutaks. Kui tuttavate ja sugulaste hulgast kedagi ei leia, postita sotsiaalmeedias või tööpakkumiste portaalis kuulutus. Sel moel leiad kindlasti kellegi. Mina ei kujuta ette, kuidas ma oleksin oma tugivõrgustikuta saanud end koolitada, ettevõtet arendada, olla enda turundusspetsialist, sekretär, kliente leida ja neid aidata.

9. Liigu looduses vähemalt paar korda nädalas! Mina leian selle aja iga päev. Ja ma ei mõtle siin parki, vaid metsa. Mine metsa! 😄 Loodus lõõgastab ja annab energiat. See on meile väga vajalik, oleme ju isegi osa loodusest.

Looduse vaatlemise kaudu stressi vähendavat ja tervendavat mõju on palju uuritud.

10. Joo piisavalt vett! Vee osakaal keha koostises on naistel 45 – 60% ja meestel 50 – 65%. (https://www.organismidiagnostika.ee)

11. Maga piisavalt! Uni on meie vundamendi üks oluline osa. Enne 23.00 oleks vaja ikka juba magama minna. Oleneb muidugi, mis kell keegi ärkab. Mina ärkan 05.00, sest ma vajan OMA aega rohkem. Siis lähengi jooksma või kõndima ja pärast jõuan veel enne teiste pereliikmete ärkamist mõttetööd teha.

12. Valmista ette suurem kogus toitu! Tee oma toiduportsjonid karpidesse või siis lihtsalt toit juba eelmisel õhtul potti valmis. Kui on nälg ja pole aega süüa teha, hakatakse ju teadagi igasugu jama järele kätt sirutama, samal ajal arvutis tegutsedes, mis on suur viga. Ka söömise juures on vaja selle tegevuse ajal kõigi meeltega „kohal olla“.

13. Pane oma liikumine kalendrisse kirja! Nii nagu tööülesandedki. Sina ei ole vähem tähtis kui sinu töö.

14. Pea pause! Pane kalendris kohtumiste ja tööde vahele omale ka ajapuhvrid, et oleks võimalik end ühelt tegevuselt teisele häälestada ja ümber lülitada, hinge tõmmata.

15. Automatiseeri! Nii palju kui vähegi võimalik. Näiteks tee omale sotsiaalmeedia plaan (või kasuta spetsialisti abi) ja kirjuta sisu siis, kui loovuse hetk on, kirjuta kohe rohkem valmis ja hoia varuks. Ajasta postitused terveks kuuks ette või lase seda teha assistendil.

Kui pakud konsultatsioone või teed uute potentsiaalsete klientidega videokõnesid, siis kasuta automaatset broneerimise võimalust, mis on ühendatud kalendri ja näiteks Zoom keskkonnaga, kuhu tekib kohe ka kohtumise link, mis saadetakse automaatselt osalejatele. Ka e-kirju ja uudiskirju saab ette ajastada. Kui automatiseerimine tundub keeruline, võta selle sisseseadmiseks appi virtuaalne assistent ja edaspidi on sul juba palju lihtsam.

 

Kokkuvõttes võin öelda, et kodukontor on olnud väga huvitav väljakutse, mis on arendanud minu leidlikkust ja näidanud mulle taas, milline visadus ja jõud minu sees tegelikult peidus on. Kõigega saab hakkama kui sul on eesmärk, unistus ja sa oled valmis selle nimel töötama ja väljakutseid ületama. Seepärast peab olema niivõrd suur, hea ja veidi hirmutav eesmärk. Eesmärk on tähtajaga unistus. 😉 Kui oma tee leidmisel, julgustamisel, eesmärgi paika panemisel tuge vajad, ei tea ma kedagi paremat kui KAI OJA, Kai Oja Consulting. “Julgus” on läbiv sõna kõikide edukate inimeste lugudes. Minu nõuanne on, et julge ka abi küsida ja vastu võtta. Ja ära unusta, et kõige alus on tugev vundament, sinu vaimne ja füüsiline vorm. Hoia seda!

Jaga seda blogipostitust

Kommentaarid:

Jaga seda blogipostitust

Kommentaarid:

Jäta kommentaar