Viis olulist põhjust, miks taimed töökeskkonnas vajalikud on

Taimedel on meile positiivne psühholoogiline mõju – nad on ilusad ja muudavad hubaseks nii kodu kui ka kontori. Lisaks ilule on ka muid põhjuseid, miks taimed töökeskkonnas meile lausa vajalikud on.

Kujuta ette kitsast kontoriruumi kusagil Tallinna kesklinnas viiendal korrusel, kus on väike aken ja neli halli seina. Kuidas Sa ennast seal töötades tunneksid? Kuid kui lisada sinna toanurka näiteks viigipuu, lauale mõni kaunite õitega lill ja reguleeritav valgustus ning akende ette ilus õhuke kardin, siis tunne seal ruumis kohe kindlasti muutub. Siin mängib rolli peamiselt silmaga nähtav – ilusad värvid, rohelus. See tekitab värskuse ja elujõu tunde, toob looduse tuppa. Lisaks loob hea enesetunde, võib isegi öelda, et õnnetunde ja aitab kaasa inspiratsiooni leidmisele ning produktiivsusele.

1. TAIMED ON ILUSAD JA OSAD KA MEELDIVALT LÕHNAVAD

Peamine põhjus, miks mina oma töölauale lilli toon, ongi see, et nad on ilusad, mõned ka meeldivalt lõhnavad ning kui ma end töökeskkonnas hästi tunnen, siis olen paremini meelestatud, rõõmsam ja töökam. Tavaliselt lisan interjööri taimi, millel on ilusad õied – kas siis mõni potilill või lõikelill. Oluline on meeles pidada, et taimed on siiski palju enamat kui kaunistus, seda ka õiteta taimed.

 

2.TAIMED PÄRISELT PUHASTAVAD ÕHKU PALJUDEST MÜRKIDEST

Taimede võimet puhastada õhku on uurinud ka NASA – teadust tuleb ju usaldada. Taime võime puhastada õhku on seda suurem, mida rohkem on rohelist lehepinda. Üks taim puhastab enda ümber õhku vaid ühe kuupmeetri ulatuses. Eelnevalt kirjeldatud väikeses kontoriruumis oleks seda mõju võib olla paremini tunda kui suures majas, kus peaks reaalse õhku puhastava tulemuse saavutamiseks ilmselt kõik seinaääred taimi täis panema.

Plantarium by Jardin
3. TAIMED SUURENDAVAD KESKENDUMISVÕIMET JA SEELÄBI PRODUKTIIVSUST

See tuleb nii paranenud õhukvaliteedist kui psühholoogilisest mõjust. Kui Su kontor asub näiteks majas, kus õhukvaliteet on halb ning puudub võimalus akna avamiseks, on mõni roheline suurte lehtedega taim lausa KOHUSTUSLIK.

 

4. TAIMED VÄHENDAVAD ÜLDIST STRESSITASET

Roheline värv ja loodus panevad meid end paremini tundma. Oleme meiegi ju osa loodusest, kuid aasta- aastalt loodusest üha kaugenedes see vahel ununeb ja inimesed hakkavadki kannatama niiöelda tehnostressi all. Taimedega otsene tegelemine, nende eest hoolitsemine, oma töö tulemuse nägemine taime kasvamise pealt vähendab tunduvalt stressitaset, tõstab õnnetunnet ja mõnel juhul isegi enesehinnangut.

 

5. TAIMEDE KONTORIS HOIDMINE VÄHENDAB TÖÖTAJATE HAIGESTUMISI

On tehtud lausa katseid ja leitud, et taimedega kontoris oli koguni 60% vähem haigusjuhte. See tuleb nii taimede võimest puhastada ja niisutada õhku kui ka meeldivamast ja hubasemast töökeskkonnast.

 

Õigesti valitud toataimed (TOP 15 👇🏼) pakuvad nii silmailu, vähendavad õhus olevat CO2 taset kui tõstavad ka õhuniiskuse taset. Toataimed aitavad vabaneda seisvast õhust ja pakuvad leevendust nii nina, kurgu, silmade kui kõrvade ärritusele.

 
ÕHKU PUHASTAVATE TAIMEDE TOP 15

1. VIIGIPUU
▪️ eemaldab õhust formaldehüüdi

* Formaldehüüd on aine, mis põhjustab ülitundlikkust ning juba lühiajaline kokkupuude formaldehüüdiga võib põhjustada köha ja hingeldamist ning see ärritab ka silmi, nina ja kurku. Rahvusvaheline vähiuurimiskeskus IARC liigitab formaldehüüdi 1. rühma kantserogeeniks, mis tähendab omakorda, et see tekitab inimestel vähki. Seega hoidke oma viigipuid kodus nagu kullatükke!

2. SÕNAJALG
▪️ Teadlased väidavad, et sõnajalg suudab ühes tunnis filtreerida keskmisel 1863 erinevat kemikaali.

3. KUMM-VIIGIPUU
▪️ on hea õhupuhastaja
▪️ suurepärane õhuniisutaja

4. DRAAKONIPUU
5. TÕLVLEHVIK
6. AALOE
▪️ nagu apteek sinu aknalaual

7. HAVISABA
8. LUUDEROHI
9. BAMBUSPALM
10. AGLAONEMA
11. RAHAPUU EHK PORTULAK-TURDLEHT
12. GERBERA
13. ANANASSITAIM
14. TUPS-ROHTLIILIA
15. AEDKRÜSANTEEM

õhku_puhastavate_taimede_top_15

 

🌿 NASA soovitab kasvatada 85 m² ruumis vähemalt 8-9 keskmise suurusega toataime. Mitu toataime kasvab Sinu kontoris ja kas tegemist on taimedega, mis muudavad õhu puhtamaks ja kvaliteetsemaks?

Väga head ja huvitavat infot taimede ja nendega seotud uuringute kohta sain Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi veebilehelt https://www.bys.ee

Kui Sul puudub inspireeriva vaatega kontor ja soovid katsetada taimede mõju, leia omale töötamiseks nurgake näiteks Tartus asuvas uskumatult ägedas kohas Plantarium by Jardin.

Kas ja mis taim sinu tööruumi kaunistab?

Plantarium by Jardin
Jaga seda blogipostitust

Kommentaarid:

Jäta kommentaar