Me püüame oma kodud muuta alati selliseks, et meil oleks seal hea ja mugav olla. Samasugune tendents võiks olla ka oma töökohta luues, sest töötades veedame enamuse oma päevast. Ruumi kujundades ei ole tähtis ainult see, mida me näeme, vaid ka see, kuidas me ennast seal tunneme – meid ümbritsevad lõhnad, helid, valgus, värvid jne.
Tähelepanu peab pöörama ka kodukontori sisustuse õigele valikule. Hetkel veidi kallimasse ja kvaliteetsemasse inventari investeerimine tasub tulevikus end kuhjaga ära, sest näiteks õige töötool või kõrgust muutev laud, seisulaud vahelduseks ning ergonoomiline arvutihiir võivad päästa tervisehädadest, mis enamikke kontoriinimesi varem või hiljem kimbutama hakkavad. Näiteks võib õige tooli valik päästa sind seljavaludest ja ergonoomilise arvutihiirega töötamine karpaalkanalite sündroomist.
Kannatades ise aeg-ajalt migreenipeavalude ja pingepeavalude all, otsin pidevalt viise, kuidas oma elu selles osas paremaks muuta. Jagan rõõmuga ka sinuga näpunäiteid, kuidas kodukontorit ergonoomilisemaks muuta. Ergonoomia ei tähendagi ju tegelikult muud kui töötaja ja töökeskkonna vahelist sobivust.
Jälgi, kas sinul on nii:
- kontrolli, et kuvari ülemine äär oleks enam-vähem silmade kõrgusel (vähesel määral tahapoole kaldu) ja väljasirutatud käe kaugusel otse;
- silmade jaoks on kõige parem kui loomulik päevavalgus langeb ekraanile küljelt ja ekraani peegeldused on minimaalsed;
- klaviatuuri B täht peaks olema keskel, siis on selle paigutus korrektne;
- laud on õigel kõrgusel, kui klaviatuur on küünarnukkidega samal kõrgusel (käsivarred on toetatud ja õlad on vabad);
- hiir asub klaviatuuriga samal tasapinnal selle vahetus läheduses;
- töötool peaks olema individuaalselt reguleeritav ja käetugedega;
- töötooli kõrgus on korrektne, kui istuja ulatub täistallaga maha ning põlvede ja puusade vahel on vähemalt täisnurk;
- sisusta igasse tundi väike 5-minutiline liikumispaus;
- vaheta tööd tehes pidevalt oma istumis- ja tööasendit, et vältida sundasendeid ja ainevahetuse aeglustumist.
Uuringud näitavad, et lisaks tervist säästvale mõjule aitab ergonoomiline töökoht kaasa töötajate produktiivsuse tõstmisele ja kasvatab ettevõtte kasumit ning aitab vähendada töötaja väsimust.
Kas sul on istuv töö? Või juhtiv töökoht? Olen seda linki varemgi jaganud aga nüüd on see taas asjakohane. Siin on midagi 5-minutilisteks puhkepausideks – tee kaasa ja naera südamest, sest naer on ju teatavasti terviseks. 🙂
Ergonoomiliselt korras kontor aitab vähendada töötaja väsimust
Kodukontorid on aina populaarsemad ja seetõttu on teema ka väga aktuaalne, sest paljude kodukontoris töötavate inimeste jaoks tähendab see diivanil sülearvuti põlvedel töötamist. Peame meeles pidama, et varasemas elus tehtud valed otsused võivad alles aastate pärast valusalt tunda anda. Mida varem me muutustega alustame, sest kauem püsib meie füüsis terve ja saame muretuna teha seda, mida armastame – aidata oma kliente ja olla oma tööandjale 100% olemas.
Pikemalt võid õigetest kodukontori sisustuselementidest ja paljust muust, millega kodukontoris arvestama peab (värvid, valgus, õhk, kaugused, kõrgused jne), lugeda siit.